Odpadna komunalna embalaža, mešani komunalni odpadki in biorazgradljivi odpadki
KAJ SPADA MED ODPADNO KOMUNALNO EMBALAŽO?
- PLASTIČNA EMBALAŽA (plastenke, plastične vrečke in folije, plastična embalaža pralnih sredstev, plastični lončki, plastične tube, stiropor).
- KOVINSKA EMBALAŽA (pločevinke, konzerve, aluminijasta folija, prazna kovisnka embalaže sprejev in lakov ter živil, koviske tube).
- SESTAVLJENA EMBALAŽA (tetrapak embalaža od hrane in pijače, sestavljene vrečke prehrambenih in drugih izdelkov).
KAJ SPADA MED MEŠANE KOMUNALNE ODPADKE?
- VSE VRSTE HIGIENSKIH PRIPOMOČKOV (papirnate brisače in robčki, higienski vložki, zobne ščetke, britvice, plenice, ipd.).
- OSTANEK KOMUNALNIIH ODPADKOV (kosti, olupki citrusov, hišne smeti od pometanja, vrečke iz sesalnikov, manše količine neuporabnih oblačil in obutev, odkadki iz keramike, porcelana, gume in usnja, celofan, lepilni trakovi, pisala, mačji in pasji iztrebki-pesek, cigaretni ogorki, ipd.).
NAVODILA ZA LOČEVANJE V ANGLEŠKEM JEZIKU:


NAVODILA ZA LOČEVANJE V NEMŠKEM JEZIKU:

KAJ SPADA MED BIOLOŠKO RAZGRADLJIVE ODPADKE?
- OSTANKI HRANE (zelenjavni in sadni odpadki vseh vrst, jajčne lupine, kavna usedlina, pokvarjeni prehrambeni izdelki in ostali ostanki hrane)
- ZELENI VRTNI ODPAD (odpadno vejevje, trava, listje, stara zemlja lončnic, rože, plevel, stelja malih rastlinojedih živali, lesni pepel).
Zabojnik za ločeno zbiranje biološko razgradljivih odpadkov naročite na telefonu 02 88 120 17 ali preko
spletnega obrazca.
Hišno kompostiranje biološko razgradljivih odpadkov
Biološko razgradljive odpadke, kot so: veje dreves, živa meja, ostanki poljščin, trava, ostanki rož, ostanki sadja in zelenjave, jajčne lupine, drobni leseni ostanki, zemlja iz loncev za rože itd. je priporočljivo kompostirati v domačem hišnem kompostniku. Zrel kompost lahko uporabite za sajenje sobnih rastlin, za cvetlične gredice in na vrtu, saj izboljšuje sestavo tal ter zmanjšuje potrebo po umetnih gnojilih.
Postavitev hišnega kompostnika
Za postavitev hišnega kompostnika na vrtu izberite polsenčen ali senčen prostor, zavarovan pred vetrom in lahko dostopen. Hišni kompostnik naj ima neposreden stik s tlemi in naj bo z vseh strani primerno prezračen. Postavite ga tako, da ne povzroča motenj (npr. smrad) na sosednjih zemljiščih. Ta osnovna pravila so primerna za vse običajne sisteme, ne glede na to ali so odprti iz lesa ali žičnati, ali pa plastični zaprti hišni kompostniki.
Tehnike pravilnega hišnega kompostiranja
Hišni kompostnik mora imeti neposreden stik s tlemi. Osnovna plast zdrobljenih vej poskrbi za dobro zračenje od spodaj in preprečuje zastajanje vode. Za optimalen razkrojni proces je pomembna zadostna količina kisika, ki jo dosežemo tako, da se suhi strukturni material (veje in zeleni odrez) in vlažni nestrukturni material (trava, kuhinjski odpadki) med seboj vedno mešajo. Kuhinjske odpadke in ostanke hrane prekrite z listjem, zemljo, travo ali jih rahlo zagrebite, da preprečite neprijetne vonjave in ne privabljate nezaželenih gostov, kot so podgane ali muhe.
V procesu razgradnje, ki poteka pri 50 °C - 60 °C, mikroorganizmi, bakterije in glive proizvajajo humus in hranilne snovi, za kar potrebujejo določeno vlago. V času daljše poletne suše je priporočljivo vlaženje kompostnega kupa. Ko je hišni kompostnik poln oz. po približno pol leta, njegovo vsebino preložite. S tem ga prezračite in pospešite razkroj. Dozorel kompost presejete s sitom z odprtinami 15 do 20 mm, preostanek uporabite za nadaljnji razkroj kot strukturni material.