Ravnanje s posebnimi odpadki
Posebni odpadki zaradi svojih lastnosti in/ali velikosti ne spadajo med suhe, mokre ali biološko razgradljive odpadke, zato jih zbiramo posebej. Takšni odpadki so: npr. salonitka, nevarni odpadki, odpadno jedilno olje, folija od bal in tekstil.
RAVNANJE S SALONITNO KRITINO – AZBESTNI ODPADKI
Salonitna strešna kritina ne spada med komunalne odpadke in je ni dovoljeno oddati v zbirnih centrih za odpadke ali v času akcije zbiranja kosovnih odpadkov.
Salonitka zaradi vsebnosti azbestnih vlaken, ki se pri drobljenju sproščajo v zrak in so zdravju škodljiva, spada med nevarne odpadke, s katerimi je potrebno posebno pazljivo ravnanje. Pri delu z materiali, ki vsebujejo azbest, moramo obvezno nositi zaščitno obleko in imeti masko na ustih, predhodno pa je potrebno salonitno kritino zmočiti in ravnati tako, da preprečimo sproščanje azbestnih vlaken v zrak (to pomeni, lomljenje ali uporabe svedrov, žag in podobno.)
V primeru, da boste odstranjevali salonitno kritino, vam svetujemo, da se obrnete na pooblaščene odstranjevalce kritine, ki imajo vso potrebno zaščitno opremo, posebne vrečke za pravilno shranjevanje kritine in primerno tovorno vozilo za transport salonitke.
Salonitno kritino lahko v Pameče, kjer jo začasno skladiščimo pripeljete tudi sami, vendar mora biti zaščitena s posebno folijo, naložena na palete in pripeljana s tovornim vozilom opremljenim z dvigalom. To salonitko proti plačilu prevzame pooblaščeni odstranjevalec nevarnih gradbenih odpadkov. Predhodno se morate dogovoriti z vodjem enote, ker je salonitko potrebno stehtati. Prevzem salonitke se zaračuna po veljavnem ceniku.
RAVNANJE Z NEVARNIMI ODPADKI
Nevarni odpadki so odpadki z eno ali več lastnostmi, ki so zdravju in/ali okolju škodljive, zato je potrebno z njimi ravnati pravilno in upoštevati vse posebne ukrepe zapisane na embalaži izdelka. Nevarne snovi in njihovo embalažo prepoznamo po simbolih na beli podlagi, ki označujejo njihove lastnosti. Nevarne lastnosti izdelkov so: strupeno, zdravju škodljivo, jedko, dražilno, vnetljivo, eksplozivno, itd.
Najpogosteje uporabljeni nevarni izdelki v gospodinjstvih:
- čistila, ki vsebujejo nevarne snovi
- barve in lepila
- baterije in akumulatorji
- sredstva za zatiranje različnih škodljivcev (pesticidi, insekticidi itd.)
- zdravila
- neonske cevi
- živosrebrni termometri
- olja in masti
- embalaža z ostanki nevarnih snovi
Kako in kam oddati nevarne odpadke?
Nevarne odpadke zbiramo ločeno od ostalih odpadkov v originalni embalaži.
Vsako leto v mesecu maju organiziramo brezplačno akcijo zbiranja nevarnih odpadkov iz gospodinjstev v premičnih zbiralnicah. V času akcije lahko nevarne odpadke oddate na lokaciji vam najbližje premične zbiralnice. Nevarne odpadke lahko preko celega leta brezplačno oddate v zbirnih centrih za odpadke.
Kam gredo nevarni odpadki?
Nevarne odpadke iz gospodinjstev začasno skladiščimo v zbirnem centru za odpadke. Nato jih predamo specializirani organizaciji, ki je registrirana za zbiranje in odstranjevanje nevarnih odpadkov. Nekatere odpadke predelajo v sekundarno gorivo za cementarne (olja in razredčila), nekatere sežgejo (zdravila, sredstva za zaščito rastlin), kisline nevtralizirajo, baterije pa predelajo.
ZBIRANJE ODPADNEGA JEDILNEGA OLJA
Odpadno jedilno olje je prepovedano odlagati v zabojnike za odpadno komunalno embalažo, mešane komunalne odpadke ali biološko razgradljive odpadke. Olje je prepovedano zlivati v odtoke, ker maši kanalizacijske cevi in dodatno obremenjuje čistilno napravo. V takem primeru je olje potrebno odstraniti iz odpadne vode pred biološkim čiščenjem na čistilni napravi, zaradi česar je obremenjevanje in vzdrževanje čistilne naprave težje in z več obratovalnimi stroški, kot sicer.
Odpadno olje zbirajte v dovolj velikih plastenkah in ga brezplačno oddajte v času akcije zbiranja nevarnih odpadkov v mesecu maju, ali čez celo leto v zbirnih centrih za odpadke.